ęki istnieniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotoogniwa, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne, korzystają ze zjawiska fotowoltaicznego. Sama instalacja słoneczna, jakiejkolwiek nie byłaby wielkości, musi posiadać inwerter, który umożliwia konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Ogólna zasada działania paneli fotowoltaicznych nie jest zbyt skomplikowana, jeśli chodzi o aspekt użyteczny. Jednak samo zjawisko przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną jest bardziej skomplikowane, a jego odkrycie zapoczątkowało korzystanie z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne montowane na dachach budynków są zbudowane z półprzewodnika tworzącego złącze p-n, na które pada światło. Odpowiednia budowa fotoogniw umożliwia zajście zjawiska fotowoltaicznego.
Wydajność domowych instalacji słonecznych
Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób indywidualnych, które decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach domów prywatnych. Więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Nikogo raczej nie dziwi fakt, że wydajność paneli fotowoltaicznych w znacznej mierze zależy od panujących warunków pogodowych, a konkretniej od nasłonecznienia. Z tego powodu można niejednokrotnie spotkać się ze sceptycznym nastawieniem dotyczącym opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Sama wydajność paneli fotowoltaicznych może w części zależeć od rodzaju fotoogniw, gdzie monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne. Nieco mniej wydajne są polikrystaliczne panele słoneczne, jednak są jednocześnie tańsze w produkcji. Firma zajmująca się fotowoltaiką korzysta z najnowocześniejszych technologii, gdzie przy pomocy optymalizatorów pracy możliwe jest wydajniejsze pozyskiwanie energii nawet przy częściowym zacienieniu instalacji słonecznej. Istnieje więc wiele czynników wpływających na wydajność paneli słonecznych.
Jakim testom poddawane są panele słoneczne
Panele fotowoltaiczne muszą posiadać solidną konstrukcję ze względu na swoje przeznaczenie. Przy produkcji paneli fotowoltaicznych poddaje się je czterem głównym testom wytrzymałościowym, które gwarantują trwałość modułów. Podstawowym testem wytrzymałościowym, który przeprowadza się na panelach słonecznych, jest tak zwany test cyklów termicznych. Celem tego testu jest badanie łączeń między warstwami podczas poddawania ich nagłym zmianom temperatury. Drugim testem paneli fotowoltaicznych jest test wilgoci i ciepła. Trzeci test wytrzymałościowy paneli słonecznych polega na testowaniu obciążenia dynamicznego. Podczas tego testu bada się wytrzymałość paneli na pęknięcia i mikropęknięcia pod wpływem uciążliwych warunków oraz pod wpływem obciążenia. Ostatni test, któremu są poddawane panele fotowoltaiczne, to tak zwany test PID. Każdy rodzaj testu, którym są poddawane panele fotowoltaiczne, bada wytrzymałość na różne warunki i zjawiska, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne określenie wytrzymałości paneli fotowoltaicznych.
Wykorzystanie energii słonecznej
Energetyka słoneczna zajmuje się przemysłowym wykorzystaniem energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Jednym z zastosowań energii słonecznej jest budowa elektrowni słonecznych. Elektrownia słoneczna korzysta z fotoogniw, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne umożliwiające przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną. Celem elektrowni słonecznych, jak zresztą każdej innej elektrowni, jest pozyskiwanie energii elektrycznej i dostarczanie jej do użytkowników. W przeciwieństwie do niektórych rodzajów elektrowni, instalacje słoneczne korzystają z odnawialnego źródła energii dzięki czemu elektrownie słoneczne są korzystnym środowiskowo rozwiązaniem. Według definicji elektrownia słoneczna to zespół urządzeń przekształcających energię promieniowania słonecznego, które stanowi odnawialne źródło energii, na energię użytkową, cieplną lub elektryczną. Fotowoltaika z kolei zajmuje się jedynie pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, a panele fotowoltaiczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane do użytku prywatnego.